Třída 1. máje 3543/5, 690 02 Břeclav
+420 602 451 577

Břeclav na svůj pátý titul nedosáhla

Další drama s lepším koncem pro Hodonín

Až rozhodující třetí finálové utkání mistrovství ČR družstev žen ve stolním tenisu rozhodlo o tom, že titul zůstane v Hodoníně. Blízko svému pátému prvenství v domácí konkurenci měly hráčky MSK Gumotex Břeclav. Po výhře 5:4 ale nejprve v domácím prostředí svému velkému soupeři podlehly 2:5 a stejným poměrem bodů skončilo i třetí utkání, opět v Hodoníně. Přitom průběh sportovních klání tomu neodpovídá, v jednotlivých dílčích zápasech se bojovalo „na krev“, v závěrech rozhodovaly maličkosti i jistá dávka sportovního štěstí v podobě „prasátek“ nebo neproměněných dobře vypracovaných herních situací.

Břeclav zaskočila Hodonín nečekanou sestavou v rozhodujícím duelu, když začala s dvojicí opor Danou Čechovou a Karin Adámkovou a na nejsilnější post postavila aktuální trojku družstva Vivien Ellö. Tento záměr vyšel naplno v úvodu utkání. Čechová si, byť s nečekaně velkým úsilím, poradila v pěti setech s mladičkou ukrajinskou reprezentantkou Solomijou Bratejko, přičemž v pátém setu její ambiciózní soupeřka uhrála jediný bod za stavu 8:0 pro Čechovou míčem, který tečoval síťku. Na druhém stolu zazářila Adámková, která zdolala ostřílenou, dlouhodobě nejlepší hráčku ČR Ivetu Vacenovskou. Stav 2:0 pro MSK dodával důvody ke zvýšenému optimismu, když navíc Ellö sahala po výhře nad aktuální jedničkou Hodonína, Polkou Natálií Partykou. Zde padlo rozhodnutí až koncovce páté sady. Ellö bojovala statečně, v setu čtvrtém odvrátila pět mečbolů (6:10, 10:11), další dva v setu pátém (8:10). Znervóznělá opora Hodonína v závěru ztratila svou útočnou jistotu, k výhře jí hodně pomohly nevynucené chyby Maďarky. Domácí celek zastavil nepříznivý průběh rozhodujícího utkání a po přestávce, věnované tombole, nakročil k rozhodujícímu obratu. Ellö, ještě otřesená po duelu s Partykou, podlehla dravosti Bratejko, která bodovala zejména křížným bekhendem ven ze stolu, mimo dosah soupeřky. Ve čtvrtém setu vedla Bratejko 8:0 (!!!), Ellö nesložila zbraně, dotáhla až na 8:9 a byla blízko srovnání poměru setů na 2:2. Čechová s Vacenovskou nenavázala na předchozí vzájemný zápas, v němž měla na tuto hráčku šest mečbolů. Tentokrát s ní neudržela krok ve výměnách, prohrála ve třech setech a Hodonín šel poprvé do vedení. Následoval nešťastný zápas Adámkové s Partykou, v němž hráčka Břeclavi odvrátila v prvním setu dva setboly (8:10), když předtím vedla 8:6, v dalších dvou nedotáhla do úspěšného konce shodná vedení 9:6 a prohrála 0:3. Partyka v těchto fázích setů předvedla útočnou hru nejvyšší kvality, plnou odvahy, pohybu v hracím prostoru a jistoty i při maximálním tlaku. Byl to klíčový duel třetího finále, Břeclavi již zbývaly jen teoretické možnosti ke zvratu, musela by být stoprocentně úspěšná v závěrečné sérii dvouher. Tu začala Ellö proti Vacenovské a díky maximálnímu úsilí a touze pomoci svému celku vyhrála první dva sety. Nakročeno měla k výhře i v setu třetím, v němž odvrátila dva setboly (za stavu 7:10), když si soupeřku držela na jejím slabším bekhendu. Pak ale přišel osudný příjem podání do forhendu, úspěšný úder Vacenovské a přišel obrat na konečných 2:3 na sety ve prospěch Hodonína, což znamenalo zisk vítězného pátého bodu. K zápasům Čechová-Partyka a Adámková-Bratejko tak již nedošlo. „Jsme zklamáni z toho, že jsme nevyužili nabídnutou šanci. Nejblíže jsme pátému titulu byli v domácí odvetě, kde nám k tomu chybělo jen pár míčků. Všechna děvčata odvedla výkony na hranici svých možností a patří jim dík za přístup k finále i za celou sezónu. Ta pro nás byla mimořádně úspěšná, vždyť kromě stříbra z M-ČR jsme podesáté vyhráli Český pohár a obsadili jsme krásné třetí místo v mezinárodní superlize,“ vyjadřuje se ke skončenému finále i zpětně k výsledku celé sezóny kouč MSK Petr Nedoma.

3.finále M-ČR: SKST Mart Hodonín Stavoimpex-MSK Gumotex Břeclav 5:2.

Bratejko-Čechová 2:3 (9,-9,13,-6,-1), Vacenovská-Adámková 1:3 (-8,3,-10,-10), Partyka-Ellö 3:2 (-10,7,5,-11,10), Vacenovská-Čechová 3:0 (5,9,7), Bratejko-Ellö 3:1 (6,5,-9,9), Partyka-Adámková 3:0 (10,9,10), Vacenovská-Ellö 3:2 (-6,-9,9,8,5).

Bylo to utkání, hodné pověsti dvou nejlepších českých celků. Vítězství Hodonína bylo zasloužené, jako celek dokázal předvádět dynamickou útočnou hru, plnou jistoty v náročných úderových výměnách. Absolutorium patří i celku MSK, který nedal svou kůži lacino, v dílčích duelech se bojovalo na ostří nože a skutečně jen málo chybělo k tomu, aby se mistrovský titul přestěhoval z Hodonína do Břeclavi.