Tovární kolonie 1268/47, 691 41 Břeclav – Poštorná
+420 602 451 577

Jaroslav Hýbner do krajské síně slávy

Součástí vyhodnocení nejúspěšnějších sportovců Jihomoravského kraje za rok 2022 bylo uvedení zasloužilých sportovních činovníků do síně slávy. Mezi oceněnými byl i dlouholetý trenér stolních tenistů MSK Břeclav ing. Jaroslav Hýbner.

Do Břeclavi přišel v roce 2000 z Havířova, kde toho roku získal jako trenér žen Baníku mistrovský titul. Předtím byl jako aktivní hráč dvakrát platným členem mistrovských celků mužů – v roce 1965 v Lokomotivě Brno při svých vysokoškolských studiích, pak ještě v roce 1970 v TJ Nová huť Ostrava. Rodák ze Zlína začínal se stolním tenisem v Jiskře Gottwaldov, přes Brno, Ostravu a Havířov je nyní již 23 let nedílnou součástí stolního tenisu Břeclavi. Již v Ostravě začal se svou trenérskou a funkcionářskou činností, získal nejvyšší trenérskou licenci „A“, začínal s trénováním mládeže a následně dlouhá léta (až dosud) sám školí trenéry. Hodně aktivní je také v oblasti publicistiky, ať již tvorbou odborných publikací nebo novinářskou činností.

Po příchodu do Břeclavi byl trenér Hýbner u obrody oddílu stolního tenisu tehdejšího Slovanu Břeclav, nyní MSK Břeclav. Se ženami oddílu vyhrál 2.ligu a po citlivém obměňování hráčského kádru se zrodil v roce 2005 v Břeclavi první mistrovský titul. Od té doby přišla série plodných let, která vyvrcholila v roce 2021 pátým mistrovským titulem po nezapomenutelném duelu s tradičním rivalem, SKST Hodonín. V mezidobí nechyběly stolní tenistky Břeclavi ani jednou na stupních vítězů, osmkrát získaly stříbrné medaile, třikrát „jen“ bronz, desetkrát se staly vítězkami Českého poháru, druhé nejvyšší soutěže v ČR. Po vyvrcholení této úspěšné série ukončila hráčskou kariéru Dana Čechová, na mateřskou dovolenou odešly Karin Adámková-Grofová a Aneta Kučerová-Širučková. Došlo k výkonnostnímu zlomu, dočasnému ústupu z čelních pozic, začal se tvořit nový hráčský kádr z mladých talentovaných hráček, který potřebuje dozrát, aby byl více konkurenceschopný.

Trenér Hýbner nemohl nepřetržitě působit v oddílu v celé šíři záběru. Kromě špičkového družstva žen, které se s jeho vydatným přispěním dostalo do absolutní české špičky a na jehož činnosti průběžně participuje, větší rozsah činnosti začal věnovat mládeži oddílu. U áčka žen se vystřídalo několik koučů, kteří se specializovali na vedení hráček při utkáních, trenér Hýbner více pozornosti věnoval druholigovému béčku a diviznímu céčku žen, soutěžím mužů oddílu v okresních soutěžích. Korespondovalo to s jeho péčí o mládež, která svou výkonnost zvyšovala právě v nižších soutěžích dospělých. Pravidelné tréninky, množství organizační práce a vedení hráčů v záplavě soutěží je na jednoho člověka až hodně. Zatím má trenér Hýbner dostatek vitality k tomu, aby tuto náročnou práci zvládal, což potvrzují dosažené výsledky s jeho svěřenci i permanentní zájem o hru s malým, dříve celuloidovým, nyní plastovým míčkem. Významná je i jeho činnost na poli propagace aktivit a výsledků oddílu.

Takový byl a je Jaroslav Hýbner, sportovec a funkcionář stolního tenisu tělem i duší, který byl ve čtvrtek 23.března 2023 uveden v Brně do síně slávy Jihomoravského sportu.